Aykut Genç
İş kariyerimde edindiğim bilgileri paylaşıyorum.
Aykut Genç
İş kariyerimde edindiğim bilgileri paylaşıyorum.

Makalem

Netscaler’da Yük Dengeleyici (Load Balancer) Tanımı Nasıl Yapılır?

February 17, 2024 Network, Network Security
Netscaler’da Yük Dengeleyici (Load Balancer) Tanımı Nasıl Yapılır?

Herkese Merhaba,

Bu makalemde Netscaler üzerinde nasıl bir yük dengeleyici (load balancer) tanımı yapabileceğimizi anlatacağım.

Netscaler Nedir?

Kısaca bahsetmek gerekirse; Netscaler, Citrix tarafından geliştirilen bir uygulama dağıtım ve yük dengeleme platformudur. Netscaler’da bir sanal sunucu (virtual server) tanımlamak için genellikle Netscaler yönetim arayüzünü kullanırsınız.

İşte genel adımlar:

Server Oluşturma: Ana menüde “Load Balancing” (Yük Dengeleme) veya “Traffic Management” (Trafik Yönetimi) gibi bir seçenek bulunur. Bu seçeneği bulun ve üzerine tıklayarak bir sanal sunucu oluşturma ekranına erişin. Bu sayfada üst kısımda bulunan “Add” (Ekle) seçeneğini kullanarak yeni bir sunucu oluşturalım.

Server tanımı oluşturduktan sonra Services tanımı yapmamız gerekmektedir. Server üzerinde hangi service çalışıyor ise bu tanımı yapacağız. Ben sunucumda HTTP (80) çalıştırıyorum.

Service Oluşturma ekranında, yeni servisin adını ve diğer detayları belirtin. Bu adımlar arasında IP adresi, port numarası, protokol (HTTP, HTTPS, TCP vb.) ve hedef server veya service gibi bilgiler yer alır. Burada, server tanımını da yapabilirsiniz ancak server tanımı yaparken herhangi bir isim giremediğiniz için, ben düzenli olması adına öncelikle “Servers” bölümünden tanım yapıyorum ve burada ilgili server’i ekliyorum.

Service oluşturduktan sonra artık Virtual IP tanımı yapabiliriz. Bu işlemi yapmak için Traffic Management’a gelip Virtual Server Tanımı yapıyoruz. Virtual Server tanımı yapabilmek için tekrar “Add” butonuna tıklıyorum.

Ok” deyip devam ettiğimde, bana “Services” seçmem gerektiğini belirtiyor. Ben de oluşturduğum service seçiyorum.

Oluşturduğum service’i ekledikten sonra “Done” diyerek tanımı bitiriyorum. Ben tek bir server olarak tanım yaptım. Bu yüzden sadece oluşturduğum seçtim, sizler ikinci bir server ve service tanımlayarak buraya ekleyebilirsiniz.

Bu işlemleri yaptıktan sonra artık yük dengeleyici (load balancer) tanımlarınız hazırlanmış durumdadır. Yaptığımız tanımda varsayılan olarak yöntem (method) “least connection” olarak seçilmiştir. Bizler bu tanımı tekrar politika güncelleyerek değiştirebiliriz. Bunun için oluşturduğumuz Virtual Server‘a tıklıyoruz ve sağ taraftaki Advanced Settiings tabında bulunan “Method” sekmesine tıklıyoruz.

Method sekmesine tıkladığımız loadbalancer methodları çıkmaktadır. Istediğiniz yöntemi (method) seçebilirsiniz.

Buraya kadar okudunuz için teşekkür ederim. Ssl offloading tanımı için bu link üzerinden ulaşabilirsiniz.

Görüşmek üzere 🙂

Taggs:
Write a comment